iPhone a USB-C

Apple začal poprvé jinde než u Macu používat USB-C na iPadu Pro v roce 2018. Na lightning přešel u iPhonu 5 v roce 2012 a do dnes tento standart používá.

I přesto že můžete najít desítky článků, že iPhone přechází kvůli EU a nastavení jednotného standartu u svých iPhonů na USB-C, tak tento boj EU o sjednocení se objevuje znovu a znovu téměř každých pár let.

Apple toto obešel tím, že vydal adaptér z micro USB na lightning a vlastně tedy standart dodržuje. Vytvoření standartu pro nabíjecí kabely není vůbec špatná věc. Nicméně USB-C není jen jedno a prošlo několika generacemi. Jsou USB-C porty, které nedovolují nabíjet, nebo zase nedovoljí přenos dat. Toto pak vede k velkému množství problémů s kompatibilitou.

Také pokud vyrabíte třeba nějáký levnější produkt, jako třeba bluetooth reproduktor, nebo bluetooth ovladač tak použít USB-C místo micro USB se kvůli ceně nevyplatí. Apple sice tento problém nemá, ale lightning konektor je momentálně opravdu kvalitní a funkční standart u iPhonu a zaměnit ho za USB-C by bylo jak nevýhodné, tak by vytvořilo velké množství odpadu, protože by se lidé pomalu zbavovali svého starého příslušenství a přešli na nové s USB-C, místo pořizování adaptérů.

Apple nejspíš ještě lightning tedy pár let u iPhonu ponechá, dokud se USB-C nedostane na stejnou kvalitu jako lightning a tato EU reforma znovu padne pod stůl. 

 

 

usb c