Co mají iPhone SE 2016 a iPhone SE 2020 společného ?

Nedávno jsme se dočkali nevého iPhonu SE. Sklidil ůspěch jak v recenzích tak i u běžných uživatelů a to především proto, že Apple u nového SE použil čip A13 z iPhonů 11 a 11 Pro.

Díky tomu se dá přehlédnout že Apple zrecykloval u tohoto iPhonu 3 roky starý design z iPhonu 8. Co je ale zajímavé, je že příchod nového iPhonu SE ukazuje novou strategii Applu u iPhonů s kterou začal právě v roce 2016 s iPhonem SE.

U prvního SE Apple použil design iPhonu 5s, neboli iPhonu jehož design nahradil větší a zakulacenější iPhone 6 a 6 Plus. To znamenalo konec éry malých telefonů, nicméně design iPhonu 5s byl tak ikonický a dokonce některými uživatel preferovaný a proto ho Apple zachoval s iPhonem SE. Šlo o zlepšení výkonu a malou úpravu designu jako právě třeba matné rohy místo lesklých a nová barva.

Také iPhone SE používal stejný displej co 5s, stejnou generaci Touch ID a starší vybrační motůrek, nikoliv nový Taptic Engine, 3D touch také chyběl. Toto ale Applu dovolilo agresivně marketovat iPhone SE daleko nižší cenou, ale stejným výkonem co nové modely.

To samé můžeme vidět i teď. U všech nových iPhonů jsme přišli o Touch ID, u všech je výřez u displeje a nový design, což znamenalo že další éra končí. A proto přišel nový SE 2020. Dostupný iPhone se starším designem pro který stále plno zákazníků Applu advokátuje. Přišel ve správnou dobu a s designem který ladí se zbytkem lineupu. Jediná větší designová změna je akorát, že nový iPhone SE si už nepořídíte s bílým předkem ale všechny barevné varianty mají černý. Jedná se o iPhone, který vás za skvělou cenu dostane do novodobého Apple ekosystému a bude dostávat software updates 4 - 5 let. Tato strategie Applu použít starší design a změnit vnitřek určitě bude pokračovat a jednou se třeba dočkáme i iPhonu SE ve stylu iPhonu X. 

 

Iphone SE