iOS nebo Android, který je lepší?

Debata o tom který operační systém je vlastně lepší je tu už od samého počátku Androidu. Každopádně je potřeba se dívat na operační systém asi tak jako na výběr auta. Každý potřebujeme něco jiného a ne každý využijeme výhody jednoho či druhého. 

U operačních systémů je to ale znatelně jednodušší. Windows Phone už zanikl a poslední dvě možnosti na trhu jsou dnes Android od Googlu a iOS od Applu.

 

Tak který je lepší.

Android přišel později než iOS (dříve iPhone OS) a to 23. září 2008, něco málo přes rok po iOS.

Protože je Android Open Source operační systém, může ho skinovat a používat jakákoliv společnost a to je pro Android výhoda v nevýhodě. Jsou tisíce a tisíce modelů s různýmy velikostmi displeje, procesory, kamerami atd.

Určitě jste někdy přemýšleli nad tím proč třeba Instagram Stories vypadají na Androidu podstatně hůř než na iOS. To je právě optimalizací, kterou nemůže Android tak jednoduše nabídnout. Nejedná se jen o Instagram. ale spousty aplikací, které dostavají na iOS třeba dříve updaty nebo jsou daleko lépe optimalizované.

Apple má s iOS oproti Androidu obrovskou výhodu a to právě že ovládají jak hardware i software. Apple také vydává pouze telefony ve vyšší cenové kategorii, nebo také ve vyšší střední třídě v případě iPhonu SE 2020. To znamená že iOS a iPhone jdou ruku v ruce a všechny funkce jsou integrované tak jak by měly být. 

 

Fanouškovská základna

Toto je největší síla Applu. Většina funkcí iOS funguje jak má jako právě třeba iMessage, Facetime, AirDrop, AirPlay atd. To znamená, že když používáte iPhone, Macbook, Apple Watch nebo AirPods jste vlastně uzavřeni v ohraničené zahradě, kde vše funguje tak jak má. Oproti Androidu, který je open source. Můžete si systém prakticky upravit dle svého přání, někdy i na úkor bezpečnosti.

Apple tohle dobře ví a proto dlouho nešlo ani říct Siri aby pustila skladbu ze Spotify.

Apple je také proslulý používáním vlastních portů. iPhone od samého začátku používa vlastní port, dřívě 30 pin do roku 2012 a poté Lightning až do dnes. To znamená že pokud si nekoupíte originální lightning kabel, nebo lightning kabel s certifikací MFI (Made For iPhone), kabel vám vůbec nebude fungovat nebo hodně rychle přestane. 

Ceny originálního příslušenství jsou také znatelně vyšší než u příslušenství k Androidum. 

 

Závěrem stačí dodat

iOS na iPhone a Android ostatních zařízeních jsou dva různé produkty/sw pro dvě různé skupiny lidí. Nedá se definitivně říct, že jeden je lepší než druhý a odvíjí se to pouze od osobní preference.

I přes chyby co iOS má preferuji tento operační systém. Jednoduchost, bezpečnost a spolehlivost jsou pro mě důležitější prvky než volný OS, možnost změny vzhledu OS a nižší cena. 

 

 

android vs iPhone