Proč by Steve Jobs miloval novodobý Apple

Steve Jobs

 

 

Určitě si pamatuje rok 2011, kdy svět opustil Steve Jobs. Celý Apple od svého začátku měl svou duši a vlastní směr, který právě přetrval do teď, kvůli Jobsovi. Samozřejmě ale po smrti Steva, jakýkoliv produkt který Apple vydal se setkal s komentaři, že tohle by za Steva nikdy nebylo.

Od změny velikosti displeje u iPhonu 5 po Apple pencil, Apple byl dlouhou dobu krytyzován za jakékoliv rozhodnutí. Nicméně dnes se na toto dá dívat i jinak. Apple se rozšířil a kde měl, se trhu přizpůsobil a kde se nepřizpůsobil tak inovoval. Toto přišlo s Touch ID v roce 2013, kdy jsem přišli o ikonický čtvereček v tlačítku ale nabily funkce, kterou má dnes i ten nejlevnější Android, zvětšení displeje u iPhonu 6 se také ukazalo jako správná volba, protože dnes se berou i 5,5 palcové telefony jako kompaktní. Nicméně to co by se Stevovi líbilo na dnešním Apple je to, že Apple se i dnes nebojí agresivně tlačit dopředu.

Momentálně nejstarší iPhone, který se dá od Apple koupit nový, je iPhone 8, přišli jsme také o 16 a 32GB varianty, macbooky už mají jen USB-C a jack na sluchátka byl u iPhonu elimonovám už v roce 2016. Apple přišel současně na trh s AirPody, Apple Watch a svými vlastnímy kryty. Levnější varianta iPhonu, iPhone SE, se už také nějákou dobu neprodává. Apple se znovu vrátil k strategii prodeje toho nejlepšího co může a levnější varianty jsou vlastně stále vyšší třída a ne skutečně levné produkty. Apple se nebojí nejít s dobou, ale naopak ještě jí trochu předstihnout a to je něco co Steve Jobs vždy vyhledával, například s prvním iPadem nebo prvním iPhonem. Dnes už Apple přišel na trh i s kreditní kartou a novými Pro výrobky a showcasuje to nejlepší co může nabídnout pro svoje profesionální uživatele například s novým Macem Pro.

Apple také už nějakou dobu nabízí Apple music a uplně zrušil iTunes. Reklamy applu také vůbec neztratili svoje kouzlo, akorát se přizpůsobili době. V Applu sice proběhlo za posledních 9 let co se společností není Steve Jobs, ale Tim Cook hodně změn, ale Cool factor a prestiž si Apple stále drží. Apple je momentálně silnější a soustředěnější než kdy dříve a podpis Stevova nastavení je na každém rozhodnutí společnosti poznat do dnes. Dá se říct že hodně toho co dnes Apple dělá by se dost podobně dělo i za Steva, možná tedy až na odchod Jonyho Iva, Apple designera který v Applu byl už za doby Jobse, vybraný do společnosti právě v době kdy se Steve po svém vyhazovu vracel, který z Apple odešel koncem roku 2019.